Waiting for indexing
Infiniti Q50 3.5 V6 Hybrid 365hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
365Hp
Modified
395Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
545Nm
Modified
605Nm
Difference
60Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
11%
Fuel Saving
10%
Infiniti Q50 3.5 V6 Hybrid 365hp
| Brand: | Infiniti |
| Model: | Q50 |
| Generation: | 2013 - 2017 |
| Engine: | 3.5 V6 Hybrid 365Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 365Hp |
| Original torque: | 545Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 395Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 605Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | VQ35HR |
| Displacement: | 3498 CC |
| Bore & Stroke: | 95,5 X 81,4 mm |
| Compression Ratio: | 10.60 : 1 |
| Ecu Model: | Hitachi MEC119.030 |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |