Waiting for indexing
Honda HR-V 1.6 i-DTEC 120hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
165Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
37%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Honda HR-V 1.6 i-DTEC 120hp
| Brand: | Honda |
| Model: | HR-V |
| Generation: | 2019 -> |
| Engine: | 1.6 i-DTEC 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 37% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | N16A1 |
| Displacement: | 1597 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C58 |
| Tools: | Alientech Kess - FGtech- |