Waiting for indexing
Honda HR-V 1.5 Turbo CVT - 182hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
182Hp
Modified
215Hp
Difference
33Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
270Nm
Difference
30Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
5%
Honda HR-V 1.5 Turbo CVT - 182hp
| Brand: | Honda |
| Model: | HR-V |
| Generation: | 2019 -> |
| Engine: | 1.5turbo CVT - 182Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 182Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 33Hp |
| Mod torque: | 270Nm |
| Torque difference: | 30Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | L15B7 |
| Displacement: | 1498 CC |
| Bore & Stroke: | 73,0 X 89,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.60 : 1 |
| Ecu Model: | Keihin TC1782/2.5MB |
| Tools: | Autotuner OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |