Waiting for indexing
Honda CR-V 1.6 i-DTEC 120hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
150Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Honda CR-V 1.6 i-DTEC 120hp
| Brand: | Honda |
| Model: | CR-V |
| Generation: | 2012-2016 (4th) |
| Engine: | 1.6 i-DTEC 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | N16A1 |
| Displacement: | 1597 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C58 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |