Waiting for indexing
Honda CR-V 2.2 i-DTEC 150hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
420Nm
Difference
70Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Honda CR-V 2.2 i-DTEC 150hp
| Brand: | Honda |
| Model: | CR-V |
| Generation: | 2006-2011 (3rd) |
| Engine: | 2.2 i-DTEC 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | N22B3 |
| Displacement: | 2204 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 97,1 mm |
| Compression Ratio: | 16.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP16 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |