Waiting for indexing
Honda Civic 2.0T Type-R - 320hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
320Hp
Modified
360Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
500Nm
Difference
100Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
25%
Honda Civic 2.0T Type-R - 320hp
| Brand: | Honda |
| Model: | Civic |
| Generation: | 2017 -> 2021 (10th) |
| Engine: | 2.0T Type-R - 320Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 320Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 360Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | K20C1 |
| Displacement: | 1996 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 85,9 mm |
| Compression Ratio: | 9.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.9.3 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - bFlash OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |