Waiting for indexing
Honda Civic 1.0 VTEC - 129hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
129Hp
Modified
150Hp
Difference
21Hp
Torque
Original
180Nm
Modified
240Nm
Difference
60Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
33%
Honda Civic 1.0 VTEC - 129hp
| Brand: | Honda |
| Model: | Civic |
| Generation: | 2017 -> 2021 (10th) |
| Engine: | 1.0 VTEC - 129Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 129Hp |
| Original torque: | 180Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 21Hp |
| Mod torque: | 240Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | P10A2 |
| Displacement: | 988 CC |
| Bore & Stroke: | 73,0 X 78,7 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.9.3 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - PCM-Flash- |