Waiting for indexing
Honda Accord 8 2.2 i-DTEC TypeS 180hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
210Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
440Nm
Difference
60Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Honda Accord 8 2.2 i-DTEC TypeS 180hp
| Brand: | Honda |
| Model: | Accord |
| Generation: | 2008-2012 (8th) |
| Engine: | 2.2 i-DTEC 180Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | N22B2 |
| Displacement: | 2199 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,9 mm |
| Compression Ratio: | 16.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP16 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - CMD Tricore Boottool - FGtech- MPPS- |