Waiting for indexing
Honda Accord 9 3.5 AT
Original
Modified
Difference
Power
Original
278Hp
Modified
290Hp
Difference
12Hp
Torque
Original
342Nm
Modified
362Nm
Difference
20Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
5%
Fuel Saving
10%
Honda Accord 9 3.5 AT
| Brand: | Honda |
| Model: | Accord |
| Generation: | 2013-2016 (9th) |
| Engine: | 3.5 VTEC 278Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 278Hp |
| Original torque: | 342Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 290Hp |
| Power difference: | 12Hp |
| Mod torque: | 362Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | J35Y |
| Displacement: | 3471 CC |
| Bore & Stroke: | 89,0 X 93,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Keihin |
| Protocols: | Obd |
Custom Reflash for Honda Accord 9 Gen 3.5: Unleashing Performance
Honda Accord plus our custom map resulting in impressive enhancements. Buckle up for the details:
- Power Boost: Our reflash adds a substantial 20-25 horsepower and 25-30 Nm of torque in the mid-range. Say hello to a more spirited drive!
- Comfort and Agility: Not only does the Accord become faster, but it also becomes more comfortable behind the wheel.
- Speed Limit Liberation: We’ve disabled the speed limit, allowing you to explore the open road without constraints.
- Throttle Response Optimization: By setting the throttle response and sensitivity to stage 1, we’ve improved pedal feedback for a more engaging driving experience.
- Fuel Maps Fine-Tuning: Our optimized fuel maps strike the perfect balance between power and efficiency.
- Ignition Maps Refinement: The updated ignition maps ensure smoother combustion and better performance.
Additional tuning options you can get with our service: What can be adjusted by reflashing a Honda stock ECU
Visit Reflash.Club and experience the thrill of a faster, more responsive Honda Accord! 🚗💨