Waiting for indexing
GMC Sierra 4.3 V6 285hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
285Hp
Modified
305Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
413Nm
Modified
440Nm
Difference
27Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
6%
GMC Sierra 4.3 V6 285hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 2014 - 2016 |
| Engine: | 4.3 V6 285Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 285Hp |
| Original torque: | 413Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 305Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 27Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | LU3 |
| Displacement: | 4300 CC |
| Bore & Stroke: | 101,6 X 88,4 mm |
| Compression Ratio: | 9.20 : 1 |