Waiting for indexing
GMC Sierra 6.6 Duramax 365hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
365Hp
Modified
395Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
894Nm
Modified
945Nm
Difference
51Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
5%
Fuel Saving
10%
GMC Sierra 6.6 Duramax 365hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 6.6 Duramax 365Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 365Hp |
| Original torque: | 894Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 395Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 945Nm |
| Torque difference: | 51Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | LMM |
| Displacement: | 6599 CC |
| Bore & Stroke: | 103,0 X 99,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C42 / Bosch EDC17CP18 |
| Tools: | Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |