Waiting for indexing
GMC Sierra 5.3 V8 326hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
326Hp
Modified
345Hp
Difference
19Hp
Torque
Original
472Nm
Modified
495Nm
Difference
23Nm
Mod Power
5%
Mod Torque
4%
GMC Sierra 5.3 V8 326hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 5.3 V8 326Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 326Hp |
| Original torque: | 472Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 345Hp |
| Power difference: | 19Hp |
| Mod torque: | 495Nm |
| Torque difference: | 23Nm |
| Mod Power: | 5% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | LMG |
| Displacement: | 5328 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.90 : 1 |