Waiting for indexing
GMC Sierra 4.3 V6 195hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
195Hp
Modified
215Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
353Nm
Modified
370Nm
Difference
17Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
4%
GMC Sierra 4.3 V6 195hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 2008 - 2013 |
| Engine: | 4.3 V6 195Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 195Hp |
| Original torque: | 353Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 370Nm |
| Torque difference: | 17Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 4% |
Data sheet
| Engine Code: | LU3 |
| Displacement: | 4300 CC |
| Bore & Stroke: | 101,6 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.20 : 1 |