Waiting for indexing
GMC Sierra 8,1 V8 330hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
330Hp
Modified
350Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
610Nm
Modified
630Nm
Difference
20Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
3%
GMC Sierra 8,1 V8 330hp
| Brand: | GMC |
| Model: | Sierra |
| Generation: | 1999 - 2007 |
| Engine: | 8,1 V8 330Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 330Hp |
| Original torque: | 610Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 350Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 630Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 3% |
Data sheet
| Engine Code: | L18 |
| Displacement: | 8128 CC |
| Bore & Stroke: | 107,9 X 111,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.10 : 1 |