Waiting for indexing
Ford Ka 1.3i 8v 70hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
70Hp
Modified
76Hp
Difference
6Hp
Torque
Original
106Nm
Modified
118Nm
Difference
12Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
11%
Ford Ka 1.3i 8v 70hp
| Brand: | Ford |
| Model: | Ka |
| Generation: | 1997 - 2008 |
| Engine: | 1.3i 8v 70Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 70Hp |
| Original torque: | 106Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 76Hp |
| Power difference: | 6Hp |
| Mod torque: | 118Nm |
| Torque difference: | 12Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | A9B |
| Displacement: | 1299 CC |
| Bore & Stroke: | 74,0 X 75,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ford EEC-V |
| Tools: | FGtech- |