Waiting for indexing
Ford Ka 1.3i 8v 50hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
50Hp
Modified
55Hp
Difference
5Hp
Torque
Original
97Nm
Modified
107Nm
Difference
10Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
10%
Ford Ka 1.3i 8v 50hp
| Brand: | Ford |
| Model: | Ka |
| Generation: | 1997 - 2008 |
| Engine: | 1.3i 8v 50Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 50Hp |
| Original torque: | 97Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 55Hp |
| Power difference: | 5Hp |
| Mod torque: | 107Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | JJD |
| Displacement: | 1299 CC |
| Bore & Stroke: | 74,0 X 75,5 mm |
| Compression Ratio: | 9.50 : 1 |
| Ecu Model: | Ford EEC-V |