Waiting for indexing
Ford Galaxy 2.0 EcoBoost 240hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
240Hp
Modified
270Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
345Nm
Modified
420Nm
Difference
75Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Ford Galaxy 2.0 EcoBoost 240hp
| Brand: | Ford |
| Model: | Galaxy |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.0 EcoBoost 240Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 240Hp |
| Original torque: | 345Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 270Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | R9CI |
| Displacement: | 1999 CC |
| Bore & Stroke: | 87,5 X 83,1 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.2.2 / Bosch MEDG17.0 |