Waiting for indexing
Ford Galaxy 1.5 EcoBoost 160hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
190Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
340Nm
Difference
100Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
41%
Fuel Saving
10%
Ford Galaxy 1.5 EcoBoost 160hp
| Brand: | Ford |
| Model: | Galaxy |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.5 EcoBoost 160Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 41% |
Data sheet
| Engine Code: | UNCJ |
| Displacement: | 1499 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,4 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.0 |