Waiting for indexing
Ford Galaxy 2.2 TDCi 200hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
235Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
420Nm
Modified
480Nm
Difference
60Nm
Mod Power
17%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Ford Galaxy 2.2 TDCi 200hp
| Brand: | Ford |
| Model: | Galaxy |
| Generation: | 2006 - 2015 |
| Engine: | 2.2 TDCi 200Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 420Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 235Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 480Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 17% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | KNWA |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.80 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP42 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- FGtech- |