Waiting for indexing
Fiat Stilo 1.9 JTD 80hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
80Hp
Modified
112Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
196Nm
Modified
268Nm
Difference
72Nm
Mod Power
40%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Fiat Stilo 1.9 JTD 80hp
| Brand: | Fiat |
| Model: | Stilo |
| Generation: | 2001 - 2007 |
| Engine: | 1.9 JTD 80Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 80Hp |
| Original torque: | 196Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 112Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 268Nm |
| Torque difference: | 72Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 40% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Engine Code: | 192A3000 |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C7 |
| Tools: | FGtech- |
| Protocols: | Obd |