Waiting for indexing
Fiat Stilo 1.9 JTD 150hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
185Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
305Nm
Modified
380Nm
Difference
75Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
24%
Fuel Saving
10%
Fiat Stilo 1.9 JTD 150hp
| Brand: | Fiat |
| Model: | Stilo |
| Generation: | 2001 - 2007 |
| Engine: | 1.9 JTD 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 305Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 24% |
Data sheet
| Engine Code: | 937A5000 |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech KTAG - |
| Protocols: | Bootmode |