Waiting for indexing
Fiat Stilo 1.9 JTD 100hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
135Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
265Nm
Difference
65Nm
Mod Power
35%
Mod Torque
32%
Fuel Saving
10%
Fiat Stilo 1.9 JTD 100hp
| Brand: | Fiat |
| Model: | Stilo |
| Generation: | 2001 - 2007 |
| Engine: | 1.9 JTD 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 265Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 35% |
| Mod Torque: | 32% |
Data sheet
| Engine Code: | 192A9000 |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C7 |
| Tools: | Eprom programmer- FGtech- MPPS- |
| Protocols: | Obd |