Waiting for indexing
DS 3 / Cabrio 1.6 THP 165hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
165Hp
Modified
200Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
DS 3 / Cabrio 1.6 THP 165hp
| Brand: | DS |
| Model: | 3 / Cabrio |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.6 THp 165Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 165Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDT |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.4 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - Dimsport New Trasdata- |