Waiting for indexing
Citroen SpaceTourer 1.6 BlueHDi 8V 95hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
95Hp
Modified
130Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
210Nm
Modified
320Nm
Difference
110Nm
Mod Power
36%
Mod Torque
52%
Fuel Saving
10%
Citroen SpaceTourer 1.6 BlueHDi 8V 95hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | SpaceTourer |
| Generation: | 2016 -> |
| Engine: | 1.6 BlueHDi 8V 95Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 95Hp |
| Original torque: | 210Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 36% |
| Mod Torque: | 52% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FDTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C60 |