Waiting for indexing
Citroen Nemo 1.4 HDi 8V 70hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
70Hp
Modified
92Hp
Difference
22Hp
Torque
Original
160Nm
Modified
210Nm
Difference
50Nm
Mod Power
31%
Mod Torque
31%
Fuel Saving
10%
Citroen Nemo 1.4 HDi 8V 70hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Nemo |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.4 HDi 8V 70Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 70Hp |
| Original torque: | 160Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 92Hp |
| Power difference: | 22Hp |
| Mod torque: | 210Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 31% |
| Mod Torque: | 31% |
Data sheet
| Engine Code: | DV4TD |
| Displacement: | 1399 CC |
| Bore & Stroke: | 73,7 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C34 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD BDM - |
| Protocols: | Obd |