Waiting for indexing
Citroen Nemo 1.3 HDI 80hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
80Hp
Modified
100Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen Nemo 1.3 HDI 80hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Nemo |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.3 HDI 80Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 80Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 100Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Displacement: | 1248 CC |
| Bore & Stroke: | 69,6 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |