Waiting for indexing
Citroen Nemo 1.3 HDi 75hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
95Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
190Nm
Modified
230Nm
Difference
40Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Citroen Nemo 1.3 HDi 75hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Nemo |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.3 HDi 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 190Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 95Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 230Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | 199A9000 |
| Displacement: | 1248 CC |
| Bore & Stroke: | 69,6 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Marelli MJ8DF |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Byteshooter- CMD OBD - Dimsport Genius- |