Waiting for indexing
Citroen Jumpy 2.0 HDi 90hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
120Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
275Nm
Difference
70Nm
Mod Power
33%
Mod Torque
34%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumpy 2.0 HDi 90hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumpy |
| Generation: | -> 2016 |
| Engine: | 2.0 HDi 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 120Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 275Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 33% |
| Mod Torque: | 34% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10TED |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |