Waiting for indexing
Citroen Jumpy 2.0 HDi 120hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
150Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
380Nm
Difference
80Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumpy 2.0 HDi 120hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumpy |
| Generation: | -> 2016 |
| Engine: | 2.0 HDi 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10UTED4 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID803A |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |