Waiting for indexing
Citroen Jumpy 2.0 HDi 110hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
110Hp
Modified
140Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
310Nm
Difference
60Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
24%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumpy 2.0 HDi 110hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumpy |
| Generation: | -> 2016 |
| Engine: | 2.0 HDi 110Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 110Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 140Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 24% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10TED |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |