Waiting for indexing
Citroen Jumpy 2.0 BlueHDI 122hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
122Hp
Modified
200Hp
Difference
78Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
450Nm
Difference
140Nm
Mod Power
63%
Mod Torque
45%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumpy 2.0 BlueHDI 122hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumpy |
| Generation: | 2016 -> |
| Engine: | 2.0 BlueHDI 122Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 122Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 78Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 140Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 63% |
| Mod Torque: | 45% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10FC |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM6.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |