Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.2 HDi 160hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
160Hp
Modified
180Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
410Nm
Difference
60Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.2 HDi 160hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.2 HDi 160Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 160Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | PUMA 22DT |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |