Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.0 BlueHDI 130hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
200Hp
Difference
70Hp
Torque
Original
340Nm
Modified
450Nm
Difference
110Nm
Mod Power
53%
Mod Torque
32%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.0 BlueHDI 130hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.0 BlueHDI 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 340Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 200Hp |
| Power difference: | 70Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 53% |
| Mod Torque: | 32% |
Data sheet
| Engine Code: | AHV |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Ecu Model: | Delphi DCM6.2A |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |