Waiting for indexing
Citroen Jumper 3.0 HDi 180hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
215Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
500Nm
Difference
100Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 3.0 HDi 180hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2012 - 2014 |
| Engine: | 3.0 HDi 180Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 215Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 100Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | F 30DT Euro5 |
| Displacement: | 2999 CC |
| Bore & Stroke: | 95,8 X 104,0 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP52 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD CMD Bench - CMD Tricore Boottool - FGtech- |