Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.2 HDi 130hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
180Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
410Nm
Difference
90Nm
Mod Power
38%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.2 HDi 130hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2012 - 2014 |
| Engine: | 2.2 HDi 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 410Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 38% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | PUMA 22DT |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID208 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |