Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.2 HDi 100hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
100Hp
Modified
125Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
290Nm
Difference
50Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
20%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.2 HDi 100hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2006 - 2012 |
| Engine: | 2.2 HDi 100Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 100Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 125Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 290Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 20% |
Data sheet
| Engine Code: | PUMA 22DT |
| Displacement: | 2198 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,6 mm |
| Ecu Model: | Bosch EDC15 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Byteshooter- CMD BDM - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |