Waiting for indexing
Citroen DS5 1.6 THP 210hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
210Hp
Modified
230Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
305Nm
Difference
20Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
7%
Citroen DS5 1.6 THP 210hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS5 |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.6 THp 210Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 210Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 305Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 7% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDTX |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |