Waiting for indexing
Citroen DS5 1.6 BlueHDI 8V 120hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
145Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Citroen DS5 1.6 BlueHDI 8V 120hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS5 |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.6 BlueHDI 8V 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FCTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 83,8 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C60 |
| Tools: | CMD Tricore Boottool - |