Waiting for indexing
Citroen DS5 2.0 BlueHDi 180hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
180Hp
Modified
210Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
450Nm
Difference
50Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Citroen DS5 2.0 BlueHDi 180hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS5 |
| Generation: | 2011 - 2015 |
| Engine: | 2.0 BlueHDi 180Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 180Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10FD |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM6.1 |
| Tools: | Alientech KTAG - CMD CMD Bench - CMD OBD - Dimsport Genius- |