Waiting for indexing
Citroen DS5 1.6 THP 200hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
220Hp
Difference
20Hp
Torque
Original
275Nm
Modified
360Nm
Difference
85Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Citroen DS5 1.6 THP 200hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS5 |
| Generation: | 2011 - 2015 |
| Engine: | 1.6 THp 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 275Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 20Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 85Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDTX |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD Tricore Boottool - |