Waiting for indexing
Citroen DS4 1.6 THP 165hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
165Hp
Modified
195Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
300Nm
Difference
60Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen DS4 1.6 THP 165hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS4 |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 1.6 THp 165Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 165Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 195Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 300Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDT M |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4 |