Waiting for indexing
Citroen DS4 2.0 BlueHDI 150hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
180Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
420Nm
Difference
50Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Citroen DS4 2.0 BlueHDI 150hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS4 |
| Generation: | 2011 - 2015 |
| Engine: | 2.0 BlueHDI 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10FD |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM6.2A |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |