Waiting for indexing
Citroen DS4 1.6 VTi 120hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
135Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
158Nm
Modified
180Nm
Difference
22Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
13%
Citroen DS4 1.6 VTi 120hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS4 |
| Generation: | 2011 - 2015 |
| Engine: | 1.6 VTi 120Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 158Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 180Nm |
| Torque difference: | 22Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6C |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MEV17.4.2 |
| Tools: | Alientech KTAG - |