Waiting for indexing
Citroen DS4 1.6 THP 163hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
190Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
240Nm
Modified
310Nm
Difference
70Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
29%
Fuel Saving
10%
Citroen DS4 1.6 THP 163hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS4 |
| Generation: | 2011 - 2015 |
| Engine: | 1.6 THp 163Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 240Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 29% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6CDT M |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - |