Waiting for indexing
Citroen DS4 1.6 BlueHDI 8V 120hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
150Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
350Nm
Difference
50Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Citroen DS4 1.6 BlueHDI 8V 120hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS4 |
| Generation: | 2011 - 2015 |
| Engine: | 1.6 BlueHDI 8V 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 350Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | DV6FCTED |
| Displacement: | 1560 CC |
| Bore & Stroke: | 75,0 X 88,3 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C60 |
| Tools: | Alientech KTAG - |