Waiting for indexing
Citroen DS3 1.6 THP 202hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
202Hp
Modified
220Hp
Difference
18Hp
Torque
Original
275Nm
Modified
360Nm
Difference
85Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Citroen DS3 1.6 THP 202hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | DS3 |
| Generation: | 2010 - 2014 |
| Engine: | 1.6 THp 202Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 202Hp |
| Original torque: | 275Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 220Hp |
| Power difference: | 18Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 85Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | EP6DTS |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 77,0 X 85,8 mm |
| Compression Ratio: | 11.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.4.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD Tricore Boottool - |