Waiting for indexing
Citroen C8 2.2 HDi 173hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
173Hp
Modified
190Hp
Difference
17Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
420Nm
Difference
50Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.2 HDi 173hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.2 HDi 173Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 173Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 17Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12BTED4 FAP |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 |
| Tools: | Alientech KTAG - |