Waiting for indexing
Citroen C8 2.2 HDi 130hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
130Hp
Modified
162Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
314Nm
Modified
400Nm
Difference
86Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
27%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.2 HDi 130hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.2 HDi 130Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 130Hp |
| Original torque: | 314Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 162Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 86Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12TED4 |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C2 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - Eprom programmer- FGtech- MPPS- |
| Protocols: | Obd |