Waiting for indexing
Citroen C8 2.0 HDi 138hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
138Hp
Modified
165Hp
Difference
27Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Citroen C8 2.0 HDi 138hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C8 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.0 HDi 138Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 138Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 27Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | DW10BTED4 FAP |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.60 : 1 |
| Ecu Model: | Delphi DCM3.5 Nexus |
| Tools: | CMD OBD - |