Waiting for indexing
Citroen C6 3.0i v6 215hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
215Hp
Modified
225Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
290Nm
Modified
310Nm
Difference
20Nm
Mod Power
4%
Mod Torque
6%
Fuel Saving
10%
Citroen C6 3.0i v6 215hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | C6 |
| Generation: | 2006 - 2013 |
| Engine: | 3.0i v6 215Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 215Hp |
| Original torque: | 290Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 225Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 4% |
| Mod Torque: | 6% |
Data sheet
| Engine Code: | XFV |
| Displacement: | 2946 CC |
| Bore & Stroke: | 87,0 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 10.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.4.7 |